Yaşlanmadan, B12 eksikliğine kadar pek fazla nedenden ötürü saçlarda zamanla beyazlama meydana gelir. Bu makalemizde Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya, Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanlar tarafından bildirilen saçlardaki beyazlamayı durduran, beyazlamış saçları eski rengine döndüren saç beyazlamasına kati bitkisel çözüm yöntemlerini bildireceğiz;

Sual: Saçlarımda beyazlar çıktı. Boya dışında saçlarımdaki beyazları nasıl yok edebilirim?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (3 adet taze cevizi kabuklarını ayırdıktan sonra az suyla haşlayın. İçine yarım kahve fincanı ısıtılmış zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı kuru maya ek edin. Bu karışımı saçınıza iyice yedirerek sürün. 2 saat bekletip saçlarınızı yıkayın.)

Sual: Saçlarımda fazla fazla ak var. Koyu renk saçlı olduğum için beyazlarım fazla belli oluyor. Saçımın beyazlamasını durdurmak için ne yapabilirim?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Bir adet soğanı ve beş diş sarımsağı blender’da ezin. İçine bir yumurtanın sarısını ve bir çorba kaşığı zeytinyağı ekleyerek krem kıvamına getirin. Ardından bu karışımı saçlarınıza sürüp yaklaşık bir saat bekletin. Size, bu etkili formülü haftada bir kez uygulamanızı tavsiye ederim.)

Sual: Saçlarımdaki beyazlamayı durduran, ak saçları koyulaştıran bir kür tarifi verir misiniz?

CEVAP

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun cevabı: İhtiyacınız olacak malzemeler;Yoğurt (bir aş kaşığı), çörekotu (bir çay kaşığı) Öncelikle çörekotunu demir havanda iyice dövüp ardından miktarını belirttiğimiz yoğurdumuzu karıştırıp yiyelim. Bu tarifi bir ay boyunca her gün düzenli olarak tüketelim. Bir aylık süremiz bittikten sonra yedi gün ara verip yine başlayalım. Ayrıca, Bektaşi üzümünü, (Amla olarak da bilinir) Hindistan cevizi yağıyla karıştırarak saçlı deriye düzenli olarak sürün. Birkaç kurutulmuş Amla’yı Hindistan cevizi yağıyla siyaha dönene kadar kavurun.Elde edilen yağı saçlı deriye sürün. Bu karışım gri saçları siyaha döndürecektir.)

Sual: Sorunum saçlarımın beyazlaması. Bu sorunuma çözüm olacak bir formülünüz var mıdır?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Ceviz kabuklarını iyice dövüp püre haline getirin. Diğer taraftan bir tutam koz yaprağını yarım litre suda kaynatın, 20 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Sonra süzüp içine ezdiğiniz koz kabuklarından bir çorba kaşığı katın. Karışımı şaçlarınıza sürüp bir saat bekletin. Bunu haftada bir gün uygularsanız saç renginiz değişir, koyulaşır.)

Sual: Şems hanım sizi televizyondan izliyorum, ak saçları koyulatan, ak saçlardan kurtulmayı sağlayan bir tanım verir misiniz?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Şems Arslan’ın cevabı: ( 2 adet kuru incir, yarım bardak ılık su, kalanchoe bitkisinin 2 yaprağı, Kuru İcirleri ufak ufak doğrayıp 10 dakika kadar suda bekletin. Çiçeğinin 2 büyükçe yaprağını kopartıp havanda suyu çıkıncaya kadar ezin,üzerine yarım bardak su ileve edip karıştırın. Bu karışımı incirleri beklettiğiniz su ile,ezdiğiniz yaprağı suyu ile beraber karıştırın. Bu karışımdan damlalık ile çekerek saç diplerine ,özellikle ön bölgelerdeki saç diplerine damlalık yardımı ile uygulayın. Daha sonra bütün saç diplerine parmak uçları ile masaj yaparak bu karışımı saç diplerine yedirin ve naylon bir boneyi kafanıza geçirip 30-35 dakika kadar bekletin. Bu karışım ayurveda tarifi olup,Hintli kadınların yüzyıllardır kullandığı,parlak,uzun,gür ve sağlıklı saçarının sırrıdır.Bu uygulamayı ayda 1-2 kez yapın ve 3ya da 6 ay devam ettirin.çok farkını göreceksiniz.)

Sual: Saç beyazlamasını önlemek için tabii bir tanım verir misiniz?

CEVAP

Dr. Feridun Kunak’ın cevabı: (1 tutam koz yaprağı, 1 tutam biberiye yaprağı, 1 tutam ısırgan yaprağı, 3 su Bardağı su. Hazırlanışı; Bu malzemeler karıştırılıp, kaynatılır. 5 dk. dinlendirilir. Ardından, sarımsak yağı,argan yağı, ozon yağı ve koz yağı ile saç diplerine masaj yapılır.)

Dr. Feridun Kunak’ın cevabı: ( Diğer tarifim şudur;5 tutam ısırgan otu, 5 adet sarı soğan kabuğu suyu. 1 litre suda 15 dakika kaynatıp 15 dakika demlendirip biraz sıcaklığı azaldıktan sonra suyunu süzüp saçlarınızın dibine yedire yedire sürün.) Bu iki tarifimden dilediğinizi uygulayabilirsiniz.

Sual: Saçlarım bembeyaz oldu. Koyulaşması için bitkisel bir metot bildirir misiniz?

CEVAP

Dr. Feridun Kunak’ın cevabı: (3 adet koz yaprağı, 3 adet yeşil koz kabuğu, 1 fincan ısırgan yaprağı, 1 diş ezilmiş sarımsak, 1 adet al soğan kabuğu, 1 çorba kaşığı biberiyeyi 1 litre suda 10 dakika kaynatın 10 dakika demlenmeye bırakın. Suyunu süzerek ılındıktan sonra1 tatlı kaşığı çam terebentin konulur. Saç diplerine masaj yaparak yedirilir. 1 saat bone takıp bekledikten sonra ılık su ile durulanır.)

Sual: Saçlarımda ara ara beyazlıklar başladı. Boyatmak istemiyorum. Tabii bir tanım verir misiniz?

CEVAP

Prof Dr. Ahmet Maranki’nin cevabı: (1 litre kaynayan suya 10 adet kurumuş koz kabukları atılarak, 15 dakika kaynatmaya devam edin. Alışılagelen şampuanınızı kullanıp duşunuzu aldıktan sonra, derhal banyodan çıkarken, koz kabuklarından süzülmüş suyu kullanın 3 hafta düzenli kullanmaya devam edin.)

Saç Neden Beyazlar, Saçlarım Niçin Beyazlıyor? Uzmanlar Cevaplıyor Tıklayınız

Beyaz Saçlar İçin Soğan Kürü Tarifi Resimli Anlatım Tıklayınız

Beyaz Saçı Eski Rengine Döndürme İçin Tabii Yöntemler Nelerdir? Tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here