Saçlarımız güzelliğimizin en mühim göstergelerindendir. Bir fazla kadının ortak sorunu saç boyalarının sebep olduğu yıpranmış saçlardır.Bizde bu yazımızda güzellik uzmanı suna dumankayanın boyadan ötürü yıpranmış olan saçlar için uygulayabileceğiniz tabii maske tariflerine yer verdik. Bu tarifler ile saçlarınızın sağlıklı görüntüsüne kavuşmasını sağlamış olacaksınız.

Sual: Düzenli olarak boya yaptırdığım için saçlarım fazla yıprandı. Boyanın saçıma verdiği hasarı azaltmak için ne yapmamı tavsiye edersiniz?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Yarım tane olgun avokadoyu, 3 tane bıldırcın yumurtası, 1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı zeytinyağıyla beraber blenderdan geçirin. Bu karışımı saç diplerinizden uçlarına doğru masaj uygulayarak sürün. En az 2 saat beklettikten sonra yıkanın. Bu formülden haftada 1 kez yararlanın.)

Sual: Saçlarım son günlerde boyadan fazla yıprandı. Saçlarımın canlılık ve sıhhat kazanması için ne yapabilirim?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Birer çorba kaşığı lavanta yağı, defne yağı, menekşe yağı ve saf zeytinyağını; birer çay kaşığı kekik yağı, çam terebentin ve çörekotu yağıyla karıştırın. Bu karışımı saç diplerinize masaj yaparak sürün. İki saat beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın. Bu formülü haftada bir kez uygulamanızı tavsiye ederim.)

Sual: Sürekli boya yaptırdığım için saçlarım fazla sert. Çeşitli bakım kürleri uygulamama karşın saçlarımın yumuşamasını sağlayamıyorum. Bana ne yapmamı önerirsiniz?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Boya, röfle ve balyaj gibi işlemler saçların yıpranmasına yol açar. Bu çeşit işlemler nedeniyle sertleşen saçlarınıza kekik yağı içeren hususi karışımla bakım yapabilirsiniz. 200 gram kuyruk yağını eritip, süzün. Ilıkken içine bir çay kaşığı lavanta, dört damla kekik yağı, bir çorba kaşığı bal ve bir çorba kaşığı süt katın. Bu karışımı bir tarak yardımıyla saçlarınıza yedilin. Streçle sarın ve bir saat boyunca bekletin. Açtıktan sonra, başınızı bu kez sıcak havluyla sarın. 15 dakika bekletip, yıkanın. Bu formülden haftada bir kez yararlanabilirsiniz.)

Sual: Saçlarımı koyu renge boyuyorum, boyadan fazla yıprandılar. Boyadan yıpranmış koyu renkli saçlar için bir maske tarifi verir misiniz?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı:

(1. Tarifim; 50 gr zeytinyağı 2 aş kaşığı bal 2 aş kaşığı taze elma suyu Hazırlanışı Tüm malzemeleri karıştırın. Saçlarınıza sürüp nemli sıcak havluyu saçınıza sarın ve 2 saat bekleyin. Beklemenin ardından saçınızı müsait şampuanla yıkayın.

2. Tarifim; İhtiyacınız olacak malzemeler; 1 aş kaşığı yeşil çay, bir tutam tutam koz yaprağı Bir tutam ada çayı 1/5 litre su. (Yani 1 litrenin beşte biri su ki, 1 su bardağı eder.)( Bir litrenin beşte biri.  Hazırlanışı 1/5 litre suda tüm malzemeleri kaynatın. 8 dakika çay gibi demleyip süzün. Saç diplerinden uçlarına doğru masaj yaparak uygulayın. Bu kürü haftada 3 defa yaparsanız saçlarınızın parladığını göreceksiniz. Bu iki tariften istediğinizi yapabilirsiniz.)

Sual: Saçlarım boyadan fazla yıprandı. Açık renklere boyuyorum. Boyadan yıpranmış sarı ve kumral saçlara hususi bir tanım verir misiniz?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Bir avuç dolusu papatya, yarım avuç kuru gül 1 limon kabuğu 1/5 litre su. Hazırlanışı Tüm malzemeleri suda 8 dakika kaynatın ve çay gibi demleyin. Duşta son durulama suyu olarak kullanabilirsiniz ya da haftada 2 gün saç derinize ve uçlarına sürüp bekletebilirsiniz.)

Suna Dumankaya’dan boyalı saçlara bakım tarifleri

 • 1 litre elma sirkesinin içinde bir avuç papatya, bir avuç sarı kantaronu 2 hafta cam kavanozda güneşte bekletin. Saçlarınıza sürün ve durulayın.
 • 4 kahve çekirdeğini sıcak suda ılıyıncaya kadar bekletin. Koyu renkli saçlara sahip olanlar duşta son durulama suyunda kullanabilir.
 • 2 bıldırcın yumurtası, yarım olgun ezilmiş avokado ve 2 aş kaşık balı karıştırın. Saçlarınıza sürüp streçle sarın. 2 saat bekletin ve saçınıza müsait şampuanla yıkayın.
 • Şems Aslan Evde Tabii Saç Boyası Yapmak İçin 4 Tanım Tıklayınız 

  Yanmış Saç Nasıl Onarılır? Yanık Saçlara Bakım Önerileri Tıklayınız

  Yıpranmış Saçlara Bakım, Saç Besleyici Bitkisel Saç Bakımı Tarifleri Tıklayınız

  Şems Aslan Saç Bakımı Yapmak İçin Ev Yapımı Tabii Maske Tarifleri Tıklayınız

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here