Parlak, gür ve ipek gibi saçlara sahip olabilmek için saçlar için bitkisel saç bakım yağları kullanılabilir. Bu makalemizde saçlar için fazla faydalı olan saç bakım yağları hakkında bilgiler vereceğiz;

Zeytinyağı

Zeytinyağı binlerce yıldır kullanılan saçlar için en faydalı olan bitkisel saç bakım yağlarındandır. Zeytinyağı içindeki varlıklı E vitamini ve antioksidan içeriğiyle, ziyan görmüş saç tellerinin hariç tabakalarını nemlendirerek, onarır. Zeytinyağı, ılık yağ olarak kullanılarak saçı güçlendirmek, parlatmak ve saça nem katmak için kullanılabilir. Saçınızın her yerine sürmek için yeterli gördüğünüz miktarda zeytinyağını bir kaseye koyup, mikrodalgada biraz ısıtın yahut cezvede de ısıtabilirsiniz. Ilık yağı yağı, saç diplerinize ve tüm saçınıza sürün. 5-10 dakika boyunca nazikçe ve dairesel hareketlerle saç diplerinize masaj yapın. Sıcak bir havlu ile yahut streç filmle saçlarınızı sararak gece boyunca veya en az 30 dakika boyunca saçınızda yağı bırakın. Son olarak saç tipinize müsait ürünlerle saçınıza şampuan ve bakım kremi ile yıkayın. Saçlarınızın ihtiyacı olduğu bakımı sağlamak için bu yöntemi haftada en az bir kere uygulayın.

Badem Yağı

Badem yağı, içerdiği A, B, E vitaminleri, omega 9, omega 6 ve omega 3 yağ asitleri sayesinde saçları güçlendirip, sağlıklı tutar ve kırılmalarını önler. Badem yağının nem mühürleyici özelliği, saçınızı yeniler ve nemi daha uzun süre saçta tutarak saç uçlarının kırılmasını önler. Ayrıca içerdiği omega 9, 6 ve 3 yağ asitleri, güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınları yansıtıp, saçların kuruması nedeniyle oluşan elektriklenmeyi önler. Badem yağını masaj yaparak saç diplerine uygulamak, saçların daha hızlı uzamasını sağlayarak, saç dökülmenizi önleyebilir. İçerdiği güçlendirici vitaminler sayesinde, saçlarınızı nemlendirir, saç köklerinize uygulanan, içindeki magnezyum ise saçların kırılıp kopmasını önler.

Hintyağı

Hintyağı, hintyağı bitkisinin tohumlarından elde edilmektedir. Bu yağ içerisinde cildinize ve saçlarınıza oldukça yararlı, E vitamini, mineraller ve proteinler bulunur. Saçlarınıza derinlemesine bakım yapar ve saç tellerinizi kalınlaştırır. Aynı vakit da parlatır ve daha sağlıklı hale getirir. İçerdiği risinoleik asit sayesinde saç derinizin pH seviyesini düzenler. Bu da saçlarınızın uçlarının kırılmasını, dökülmeyi ve kepek problemini önler. Ilık hintyağını yatmadan evvel saç diplerinize ve saçınıza sürün. Sabahına yıkayın. Bunu haftada iki kere uygulayın. Eğer saçlarınız yağlıysa hintyağını, hindistan cevizi veya badem yağı ile eşit oranlarda karıştırıp tekrar yukarıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, içeridiği E vitamini ve muhtelif sağlıklı yağ asitleri sayesinde, saçlarınızı nemlendirir, uzamasına muavin olur, parlaklık verir ve keratin düşüşünü azaltır. Ayrıca hindistan cevizi yağı içerisindeki lorik asitin de, bakteri ve mantar önleyici özellikleri vardır ve bu sayede kepeği önler. E vitamini sayesinde, ziyan görmüş saç foliküllerini onarıp, ten tahribini giderir ve bu sayede sağlıklı saç uzamasını sağlar. 2 tane E vitamini kapsülünü, 2 aş kaşığı hindistan cevizi veya zeytinyağına karıştırın. Bu karışım ile saç diplerinize, parmak uçlarınız ile dairesel hareketler yaparak masaj yapın. 30 dakika bekleyip, normalde yıkadığınız gibi yıkayın. Bu yöntemi haftada 2-3 kere deneyin.

Susam Yağı

Zengin gıda öğeleri içermesi ve yumuşatıcı etkileri sayesinde, susam yağı saça bakım yapari, saç tellerinin hariç kısmının aldığı hasarı iyileştirir ve daha fazla hasar görmesini önler. Ayrıca antibakteriyel, virüs ve apse önleyici özellikleri sayesinde saç dökülmesini de engeller. 2-3 tatlı kaşığı susam yağı ile bir miktar öğütülmüş zencefili karıştırıp, saç derinize 5-10 dakika masaj yaparak sürün. Daha sonra saçınızı normalde yaptığınız gibi şampuanlayın. Bunu haftada bir uygulayın. Alternatif olarak birer aş kaşığı al pancar suyunu, susam yağını ve limon suyunu karıştırın. Bu karışımı parmak uçlarınız yardımıyla saç derinize uygulayın. Gece boyunca bırakın ve ertesi sabah yıkayın. Bunu da haftada bir uygulayabilirsiniz.

Keten Yağı

Keten tohumu saç foliküllerinize bakım yapan, güçlendiren ve sağlıklı yapmaya muavin olan omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. İçeridiği E vitamini ise saçlarınıza ve saç derinize bakım yaparak yaraları azaltır, saç kaybını önlemeye muavin olur ve kelliği önler. Hatta sedef hastalığı nedeniyle dökülmüş saçlarınızı art kazanmanızı sağlar. Keten yağı ayrıca, pH seviyenizi ve yağ üretim seviyelerini düzenler. Bunlar saçlarınızın uzama hızını ve sağlığını doğrudan etkiler. Keten yağı saç derisine bakım yaparak, yağ bezlerinin sakinleşmesini sağlar ve bu sayede saç uzaması için doğru miktarda yağ üretimi gerçekleştirir. Keten yağı ayrıca fazla varlıklı omega-3 içeriğine sahiptir. Bu yağ asitleri sağlıklı saç büyümesi için olmazsa olmazdır. Saç foliküllerine bakım yaparlar ve güçlendirirler, bu sayede daha az hasar almalarını sağlarlar. Bu ayrıca yeni çıkan saçlarında fazla sağlıklı çıkmalarını sağlar. Omega-3 yağ asitleri saç elastisitesini de arttırır.

Saç Uzatan Yağlar Nelerdir? Saç Uzatan Yağ Maskeleri Tıklayınız

Karbonatın Saça Faydaları, Karbonat Saç Çıkarır mı Saça İyi Gelirmi? Tıklayınız

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları, Saça Nasıl Uygulanır Kullanılır? Tıklayınız