Genellikle kepek oluşumunda insanlar derhal şampuanlarını değiştirmektedir. Fakat bunu yapmadan evvel yapmanız gereken ve tabii birkaç yol mevcuttur. Kepek oluşumunun en aka nedeni,saç diplerinizdeki ölü derilerin pul pul dökülmeye başlamasıdır. Hem görüntü hem de özgüven açısından fena olan bu durumu artık atlatabilirsiniz.

Temizlik

Saçınızı devamlı pak tutmalısınız. Özellikle her gün yıkayarak ölü derilerden ayıklamalı ve dökülmelerinin önüne geçmelisiniz. Bunu yaparken kendi şampuanınızın yanında kepek önleyici şampuanları da kullanabilirsiniz.

Şampuan 

Saçınızı yıkarken şampuan kullanımı fazla önemlidir. Saçınıza şampuanı sürdüğünüz anda yavaş bir şekilde masaj yaparak saçınızın her bölümüne yayın ve derhal durulamayın. Şampuan saçınızda en az 5 dakika boyunca kaldıktan sonra durulamanız önerilmektedir.

Tarak

Duştan çıktıktan sonra size ait olan biri tarak yardımıyla saçlarınızı taramalısınız. Özellikle saçınızı yukardan aşağıya doğru taradığınız için yukarıda oluşan tabii yağların,saç uçlarına dağıtılmasını sağlayarak saçınızın kurumasının önüne geçebilirsiniz.

Stres

Kepek oluşumunda stresin etkisinin olduğunu biliyor muydunuz? Eğer stresli bir döneminizden geçiyorsanız ve kepek oluşumu laf konusuysa sizi strese sokan ortamlardan uzaklaşmanız gerekmektedir.

Yoğurt

Duştan çıktıktan sonra saçınızı güzelce durulayıp kurulamanız gerekmektedir. Bir kâse yoğurdu saç derilerinize masaj yaparak sürebilirsiniz. Daha sonrasında saçınızı yine yıkamanız önerilmektedir.

Kepek nasıl geçer?

Aspirin

İki tane aspirini ezerek ufalanmasını sağlayabilir ve kullandığınız şampuanın içine dökebilirsiniz. Şampuan kabını güzelce sallayarak karıştırabilirsiniz ve saçınıza duş esnasında bu karışımı sürerek temizleyebilirsiniz. Bunu yaparken de şampuanı durulamadan evvel 3 ya da 5 dakika saçınızda bekletmeniz önerilmektedir.

Karbonat

Bir tatlı kaşığı karbonatı şampuanınıza ekleyerek yeni bir karışım elde edebilirsiniz ve duş esnasında bu karışımı saçınıza sürebilirsiniz.

Kepek maskesi

Hepsinden bir aş kaşığı olacak şekilde zeytinyağı, yoğurt, bal ve Hindistan cevizi yağını karıştırarak bu maske karışımını saçınıza sürebilirsiniz. Daha sonrasında da şampuanınızla temizleyebilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here