Saçınız, boyandıktan bir hafta sonra rengini ve ışıltısını kaybediyorsa, mesele bazı alışkanlıklarınız olabilir. Sık sık saç boyamak saçınıza ziyan verebileceği gibi, zaman ve nakit kaybetmenize de neden olur. Bu zararlardan kaçınmak için, saçboyanızın akmasının altında yatan nedenleri öğrenmelisiniz. 

İşte bu nedenler…

1.Saçları boyadıktan sonra şampuanlamak

En yaygın ve en pahalıya patlayan hatalardan biri saçlarıboyadıktan sonra şampuanlamaktır. Saç uzmanları, renk moleküllerinin saça iyice işlemesi için şampuanlama işleminin 72 saat sonra yapılmasını öneriyor.

2.Üst üste boya yapmak

Kuaförünüzün boyadığı saçlarınızın rengini beğenmediğinizde, evde kendi başınıza düzeltmeye çalışmak, daha da kötüye gitmesine neden olabilir. Bunun yerine bir profesyonelden yardım alın.

3.Saçları sık sık yıkamak

Saç boyasının en fena düşmanı sudur. Ayrıca saç boyasındaki kimyasallar, saçlarınızı suyun etkilerine karşı daha savunmasız hale getirir. Bu duş almaktan vazgeçmeniz anlamına gelmiyor. Aşırı durulamadan kaçının. Ayrıca her gün şampuanlama ihtiyacı hissediyorsanız, bazı günler kuru şampuan kullanmayı deneyebilirsiniz. 

4.Sıcak suyla duş almak

Durularken su sıcaklığını ılık veya soğuk olarak ayarlayın. Sıcak su, renginsolmasının en yaygın nedenlerden biridir. Sıcak su ilerenk kaybı daha acele olur.

5.Yanlış mahsul kullanmak

Boyalı saçların kuru ve kırılgan olma olasılıkları daha yüksektir. Bu yüzden saç rengini korumak için bilhassa formüle edilmiş şampuanlar ve saç kremleri, boyanızın acele akmasını önleyebilecek bir bariyer görevi görür. Saç kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Uzun süredir beraber olduğunuz saç uçlarınızın hasar görmesini saç kremleriyle engelleyebilirsiniz. Ayrıca kepek şampuanları boyanızın akmasına neden olur.

6.Saçları havluyla kurutmak

Havluyla katı bir şekilde saçların nemini almaya çalışmak saçrengini soldurur ve saç uçlarının kuru görünmesine neden olur. Bunun yerine saçlarınızı ılık fönle nazikçe kurutun, olası olduğunca kendi kendine kurumasına ruhsat verin.

7.Saç şekillendirici kullanmak

Saç maşası, saç düzleştiricisi gibi ürünler ısıya karşı savunmasız saçlarınıza ve saç renginize ziyan verir. Bu aletleri kullanmadan evvel ısıya karşı koruyucu sprey kullanın.

Saçınızı nasıl yıkamalı ve kurutmalısınız ?

8.Güneş ışığına aşırı maruz kalmak

Güneşte fazla fazla zaman geçirmeyi planlıyorsanız, saçrenginizin solmasını önlemek için bir şapka takın.

9.Klor

Klorlu su saç boyanızın akmasına neden olur. Bu yüzden havuza girerken bone kullanırsanız hem suyu kirletmemiş hem de saçrenginizi korumuş olursunuz.

10.Saçları fazla sık boyamak

Saçlar ilk boyandığında,boyanın canlılığından ötürü daha sağlıklı görünür. Bu da insanların saçlarını daha sık boyamasına neden olur. Ancak saçlarınboyası korunduğunda, yine boyamaya gerek kalmaz. Saçları sık sık boyamak saçlara ziyan verdiği gibi, zaten boyalı saçınıza tutunmayan boyanın akmasına neden olur. Böylece lüzumsuz yere nakit ve zaman kaybetmiş olursunuz. Saçlarınızın bakımını ihmal etmeyin ve yalnızca zamanı geldiğinde köklerinden boyama yapın. 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here