Saçların hızlı uzaması için saç uzatan yağlardan yararlanabilirsiniz.  Bu makalemizde saçlarınızı hızlı bir şekilde uzatan bitkisel yağlar hakkında bilgi vereceğiz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı saç uzaması konusunda fazla etkilidir. Yağlı asiterle, birçok antioksidanla, E vitaminiyle dolu olan zeytinyağı, saç derinize nemlendirerek, ziyan görmüş yerleri kapatır ve bakım yapar. Ayrıca saça daha fazla ziyan gelmesini önler. Ilık zeytinyağını saç diplerinize sürün. Birkaç dakika boyunca nazik bir şekilde masaj yapın ve sonrasında sıcak bir havlu yahut streç film ile saçınızı sarın. Gece boyunca veya en az 30 dakika boyunca bekleyin. Daha sonra şampuan ve bakım kremi ile saçınızı yıkayın. Bu yöntemi haftada en az bir defa uygulayın. Alternatif olarak, çeyrek bardak zeytinyağını ve yarım bardak balı karıştırın. Bu karışımı ısıtın ve saçınıza sürün. 30 dakika boyunca bekleyin ve ılık su ve şampuan ile iyice yıkayın. Bu yöntemi de haftada 1-2 defa uygulayabilirsiniz.

Badem Yağı

E vitamini, biyotin, manganez, bakır ve lüzumlu yağ asitleri bakımından varlıklı olan badem yağı, oldukça saç dostudur ve saç uzama hızını arttırır. Ayrıca, saç derisi iltihabını önlemek için bu yağ, saç köklerine iyice nüfus ederek saç derisini yumuşatır. Birkaç damla biberiye veya lavanta esans yağlarıyla 1-2 aş kaşığı badem yağını karıştırarak, bu yağ karışımıyla baş derinize masaj yapın. 2 saat boyunca bekleyin ve her zamanki gibi şampuanla yıkayın. Bu yöntemi haftada 2-3 defa uygulayın.

Argan Yağı

Argan yağı saç uzama hızını arttırır. Argan yağı ayrıca saç dökülmesini engelleyip, yeni saçların çıkmasını sağlar. Bu altın sıvı ayrıca içerdiği E vitamini ve sağlıklı yağ asitleri ile saç foliküllerinize bakım yapıp, yeniler. Hatta baş derinizi kepekten temizler ve cansız saçları canlandırır. Yatmadan evvel birkaç damla ılık argan yağını kafanıza sürün. 10 dakika boyunca dairesel hareketler ile saç derinize masaj yapın. Gece boyunca bırakın ve bir sonraki sabah saçlarınızı yıkayın. Bu yöntemi haftada 2-3 kez uygulayın.

Hint Yağı

Hintyağı, saçın sağlıklı ve daha hızlı uzamasını sağlayan omega-3 yağ asitleri ve E vitamini bakımından zengindir. Bu yoğun yağ, saçınızı nemlendirir, hacim kazandırır, elektriklenmeyi önler ve ayrıca saç derisi enfeksiyonlarıyla savaşır. En iyi metot Hintyağını diğer bir taşıyıcı yağ ile karıştırmaktır. Bu sayede faydaları da artacaktır. Yağ karışımını saç derinize sürüp, masaj yapın. 30-45 dakika boyunca bekleyin. Daha sonra şampuan ile yıkayın. Daha etkili hale getirmek için, biberiye esans yağından 4 damlayı, 1 aş kaşığı Hintyağına ekleyip bu karışımı saçlarınıza sürebilirsiniz.

Avokado Yağı

Avokado yağı saç uzamasını hızlandırmak ve saç dökülmesini önlemek için oldukça etkilidir. Ayrıca protein, lüzumlu yağ asitleri, folik asit, magnezyum ve birçok farklı vitamin ile doludur ve bunlar sayesinde saçlarınıza lüzumlu bakımı yapıp, saç uzaması sağlar. Bunlara ek olarak saç yumuşatıcı özellikleri vardır.

İki aş kaşığı avokado yağı ile, 2-3 damla biberiye yağını karıştırın. Saçınıza bu karışımı sürün ve 5-10 dakika boyunca parmak uçlarınız ile başınıza masaj yapın. 30 dakika boyunca bekleyin, daha sonra şampuan ile yıkayın. Bu saç uzatma yöntemini haftada 2-3 kez uygulayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı saçlarınızı güzel, sağlıklı ve parlak tutmanıza muavin olur. Saçlarınız için en iyi gıda maddelerinden birisi olarak bilinmektedir. Orta zincir trigliseritler açısından varlıklı olduğundan dolayı, her saç kökünün içerisine girerek, her saç folikülünün ayrı ayrı lüzumlu besinleri almasını sağlar. Bu da netice olarak saç uzamasını hızlandırdığı gibi, ziyan görmüş saçı da tedavi eder. Ayrıca mükemmel kimyasal yapısı sayesinde, uygulandığında saçınızı kepekten ve bitlenmeden arındırır ve bu sorunların oluşmasını önler. Ziyan görmüş saçlarınıza bakım yapıp, iyileştirmek için haftada 2-3 defa, ılık hindistan cevizi yağını, saç derinize masaj yaparak sürün.

Biberiye Yağı

Biberiye saçlarınız için mükemmel bir bitkidir. Saçın daha hızlı uzamasına, köklerinin güçlenmesine ve kepeği önlemeye muavin olur. Bu bitkinin antioksidan etkileri saç uzamasını destekler. Ek olarak, içerdiği sülfür ve silika saç dökülmesini önler. Biberiye kafada kan dolaşımını hızlandırıp, tıkanmış saç foliküllerini açacaktır. Ayrıca saçınızı karartmaya muavin olur. İki damla biberiye yağını, 2 aş kaşığı, hindistan cevizi, jojoba, badem veya avokado yağlarından herhangi biriyle karıştırın. Bu karışımı saçınıza sürüp, saç diplerinize masaj yapın. En az yarım saat bekletip, normalde yıkadığınız gibi saçınızı yıkayın.

Nane Yağı

Nane yağı da ayrıca saç uzama hızı için fazla faydalıdır. Kan dolaşımını hızlandırır ve saç uzamasını tetikler. Ayrıca kepek ile savaşır ve saç derinizin pH seviyesini düzenler. Birkaç damla nane yağını, bir miktar zeytinyağı, hindistan cevizi yağı veya diğer bir taşıyıcı yağ ile karıştırın. Bu karışımla baş derinize masaj yapın ve en az 45 dakika boyunca bekleyin. Daha sonra her zamanki gibi şampuanla yıkayın. Bu yöntemi haftada 1-2 defa uygulayın. Bir diğer seçenek ise her vakit kullandığınız şampuanınızın içerisine 2-3 damla nane yağı damlatıp, bu şampuanı düzenli olarak kullanmaktır.

İbrahim Saraçoğlu Saç Dökülmesi İçin Evde Kesin Doğal Çözüm Tıklayınız

Karbonatın Saça Faydaları, Karbonat Saç Çıkarır mı Saça İyi Gelirmi? Tıklayınız

Susam Yağının Saça Ve Cilde Faydaları, Cilde Nasıl Uygulanır? Tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here