Saç dökülmesinin nedenleri arasında fizyolojik ve psikolojik birçok etken gösterilebilir. Saç dökülmesinin normal orandan çok olduğunu anlamak için çekme testi uygulanabilir. Bu testte 20-30 adet saç teli tutularak çekilir. Bu sırada elde kalan saçların sayısı beşin üzerinde olursa saç dökülmesinin yoğun olduğu söylenebilir.

Fiziksel Stres

Herhangi bir fiziksel travma, kaza, ameliyat ya da ağırbaşlı bir hastalık geçicisaç dökülmesine sebep olabilir. Saçın bir hayat döngüsü vardır. Saç uzar, biraz bekler ve ardından dökülür. Ancak stresli bir devre geçirdiğinizde bu döngü bozulabilir ve daha çok saç telinin dökülmesine sebep olabilir. 

Duygusal Stres

Fiziksel strese oranla romantik stres nedeniyle saç dökülmesine daha az rastlanır. Fakat gerçekleşme ihtimali de yok değildir. Eğer saçlarınız dökülmeye yatkınsa; ölümler, boşanma, iflas gibi romantik anlamda zor geçen dönemler,bu süreci hızlandırabilir. Stresle kafa etmeyi öğrenmek sadece saçlarınız için değil umumi sıhhat durumunuz için her anlamda faydalı olacaktır.

Anemi (Kansızlık)

Anemi, demir eksikliğinden kaynaklanır. Aslında kolay bir şekilde düzeltilebilecek bir saç dökülmesi nedenidir. Halsizlik, kafa ağrısı, nefes ten rengi, el ve ayaklarda soğukluk gibi durumlar anemi belirtileri olabilir. Doktorunuzdan kolay bir test isteyebilir ve demir takviyesi alarak hem saç dökülmesini hem de öbür belirtileri ortadan kaldırabilirsiniz.

Saç dökülmesi nasıl engellenir?

Fazla A Vitamini

Çok çok A vitamini desteği ya da A vitamini içeren ilaç kullanmak saç dökülmesini tetikleyebilir. Bu da art döndürülebilir bir saç dökülmesidir. A vitamini alımı normal seviyeye döndüğünde saçlar da yeniden sağlıklı şekilde uzayacaktır.

B Vitamini Eksikliği

Saç dökülmesinin tedavi edilebilir nedenlerinden biri de B vitamini eksikliğidir. Balık, et, muhtelif meyve ve sebzeler tabii B vitamini kaynaklarıdır. Her konuda olduğu gibi saç konusunda da sağlıklı beslenmek, sebze-meyve ve iyi yağları tüketmek faydalı olacaktır.

Ani Kilo Kaybı

Ani kilo kaybı da gövde için bir çeşit fiziksel travmadır. Gerekli olduğunda kilo kaybetmeniz sağlığınız açısından yararlı olsa bile, ani şekilde kilo vermek saç dökülmesine yol açabilir. Bilinçsizce yapılan diyetlerde kilo kaybı vücudu strese sokar; vitamin ve mineral eksiklikleri ortaya çıkar. Bunların hepsi saç dökülmesi nedenlerindendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here