Zeytinyağı saç ve ten için oldukça  yararlı bir bileşendir. Zeytinyağı  saç için tabii nemlendirici özellikleri ile saçların basit taranmasını sağlar,  saça parlaklık kazandırır, kırılmaları önler. Bütün saç tiplerine faydalıdır. Zeytinyağı maskesine öbür malzemeler ekleyerek maskenin etkisini artırabilirsiniz.

Zeytinyağının Saça Faydaları

 • Saça derinlemesine bakıp yapıp parlak ve bakımlı saçlara kavuşmanızı sağlar.
 • Saç kırıklarını önler. Yıpranmış saç uçlarını onarır
 • Saç derisini besler, kepeği giderir.
 • Saça tabii bir yumuşaklık vermesinin yanı dizi içerisindeki besleyici özler ile saçınızın ihtiyacı olan bakımı da sağlar.
 • İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde saçları kökten uca besleyip dökülmesini önler.
 • Baştaki kan akışını hızlandırıp saçların acele uzamasına muavin olur.
 • Zeytinyağı Saça Nasıl Uygulanır?

  Saçınızın uzunluğuna ve gürlüğüne bağlı olarak 2-3 aş kaşığı zeytinyağını cezveye koyup ılıtın. Ilık haldeki zeytinyağını saçlarınıza ve saç diplerinize sürün, ardından başınızı streç filmle sarın. Streç film yoksa poşet de geçirebilirsiniz. 1 saat sonra saçınızı yıkayın şampuanlayın ve durulayın.

  Zeytinyağı İle Saç Maskesi Tarifleri

  1.Yöntem Zeytinyağı ve Bal İle Saç Maskesi

  Malzemeler

 • Zeytinyağı
 • Bal
 • E vitamini kapsül veya ampülü (eczaneden alabilirsiniz)
 • Kase
 • Saç bonesi
 • Yapılışı

  Maskenizin ana maddesi kaliteli sızma zeytinyağı olmalıdır. Zeytinyağından 2-3 aş kaşığı kullanacaksınız. Bu yağ, öbür yağ türlerinden pahalı olmasına karşın kokusu daha güzeldir ve saçınızı parlatan,  güçlendiren daha fazla antioksidan ve vitamin içerir. Hoş bir ıtır elde etmek ve faydasını artırmak için biraz kurutulmuş biberiye veya lavantayı zeytinyağı içine batırıp maskeyi yapmadan birkaç gün emilmesi için bekletebilirsiniz. Bu kokular aynı zamanda gevşemeniz, rahatlamanız için de idealdir. 1 aş kaşığı balı bir cam kaba dökün. Bal tabii bir saç nemlendiricidir, antioksidanlar ve anti-inflamatuar bileşikler içerir. Bu özellikleri ile kuru, hasar görmüş ve de kırık saç uçları için idealdir. Ham bal bu özellikler bakımından işlenmiş bala göre daha zengindir. Balı zeytinyağı  ile bir çırpıcı yardımı ile karıştırabilirsiniz. Temiz bir cam kap ya da kapaklı cam kavanoz kullanabilirsiniz. Maskeniz fazla yapışkan olduysa biraz daha zeytin yağı ekleyerek seyreltebilirsiniz. Sonrasında yine karıştırın. Ardından şöyle yapın; Eczaneden satın alabileceğiniz E vitamini kapsülünü delin ve içeriğini karışım içine dökün. E vitamini sadece hasarlı saçları onarmada değil aynı zamanda anti-inflamatuar özellikleriyle saç derisini beslemekte de  etkilidir. Karışım pürüzsüz ve sürülebilir olana kadar çırpın. Bir boya fırçası kullanarak maskeyi hafifçe ıslattığınız saçınıza sürün. Uçlar hasar görmeye ve kurumaya daha eğilimli olduğu için uçlara yoğunlaşın. Bütün saça eşit olarak dağıtın. Saçınızı bir duş bonesi, plastik film ya da plastik poşetle kapatın. Saçlarınız uzunsa sarmadan evvel tokayla yukarıdan toplayın. Saçınızı sarmanızla içerde oluşan hararet bal ve zeytinyağının saç tarafından daha iyi emilmesini sağlar. 1,5 saat bekletin. Ilık suyla durulayın. Sıcak su kullanmayın. Başlarda yapışkan olsa da saçlarınız giderek gevşeyip temizlenecektir. Hafif bir şampuan ve saç kremi kullanın. Sülfatsız şampuanlar daha hafiftir.

  2. Yöntem Zeytin yağı ve Hindistancevizi yağı İle Saç Maskesi

  Malzemeler

 • Katı Hindistancevizi yağı
 • Zeytinyağı
 • Tarak
 • Kase
 • Saç bonesi
 • Ana madde olarak misli halde hindistancevizi yağı kullanın. Hindistan cevizi yağının misli halde olanını aktarlardan alabilir, internetten sipariş verebilirsiniz. Bu yağ, yağ asidi içeriğiyle saç tellerine işler ve öbür yağ türlerine göre hasarlı saçlar için daha etkilidir. Ayrıca kepek, kuru ve kaşıntılı baş derisi için mükemmeldir çünkü anti-mantar özellikleri vardır.  Kavanozda misli formda satılır, sıvılaştırmak için mikrodalgada 10-20 saniye ısıtmalısınız. Mikrodalga yoksa şişeyi kapaklı şekilde sıcak suda bekletin yahut benmari usulü eritin. 2 aş kaşığı Hindistan cevizi yağını 1 aş kaşığı saf sızma zeytinyağı ile karıştırın. Açılıp kapanabilir cam kavanozda bu yağları karıştırın. Miktarı saçınızın uzunluğuna göre ayarlayabilirsiniz. Yağ karışımını saçınıza uygulayın. Saçınıza masaj yaparak sürün ve uçlara yoğunlaşın. Parmaklarınızla ya da geniş dişli tarakla saçınızı tarayın. Saçınızı duş bonesi ya da plastik torba ile sarın. Bir gece bekletin. Bir gece bekletmek en ziyan görmüş saç tellerine bile yağın derinlemesine işlemesini sağlar. Sabah ılık suyla durulayın. Hafif bir şampuan ve saç kremi kullanın.

  3.Yöntem Zeytinyağı ve Muz İle Saç Maskesi

  Olgun yarım muzun kabuğunu soyun ve bir kapta ezin. Muz A ve E vitamini ve antioksidanlar bakımından zengindir. Muz şeker ve pektin içeriğiyle nemi saçınıza hapseder. Boyama ya da aşırı işlem sonrası kuruyan saçlar için bu maske idealdir.  İçine 2 aş kaşığı sızma zeytinyağı ekleyin. Karışım oldukça pürüzsüz olana kadar kuvvetlice çırpın. Büyük parçaları olası olduğunca parçalamaya çalışın. Blender varsa karışımı onda da hazırlayabilirsiniz. Muz sıvı kıvamda olmalı yoksa saçınızda muz artıkları kalır. Bir tatlı kaşığı balla karıştırın. Her bal kullanabilir ama ham organik bal antioksidan bakımından daha zengindir.  Uçlara yoğunlaşarak bütün saça uygulayın. Saçınızı duş bonesi, plastik film ya da plastik poşetle sarın. Saçınızda 30 dk bekletin. Ilık suyla durulayın. Sonra şampuan ve saç kremi kullanın.

  4.Yöntem Zeytinyağı, Avokado ve Bal İle Saç Maskesi

  1.Olgun bir avokado seçin. Avokado A ve E vitaminlerini, nemi sağlayacak ve saçı parlatacak tekli doymamış yağ bakımından zengindir. Tekli doymamış yağ asitleri, fazla yüksek seviyelerde olduğundan, avokado ekstra nemlendirme gerektiren tabii saçlar için bilhassa iyidir. Bir kaşıkla avokadonun hariç kısmını çıkarın. İç kısmı çatalla ezip hamur haline getirin.  2 aş kaşığı sızma zeytinyağı ve balla karıştırın. Renk aleni yeşile dönmelidir ve kıvam olası olduğunca pürüzsüz olmalıdır. Makseyi hafifçe ıslattığınız nemli saça yaydırın. Uçlara yoğunlaşın, saç kökleriniz yağlıysa köklere uygulamayın.  Saçınızı duş bonesi, plastik film ya da plastik poşetle sarın. Isı uygulayın. En düşük ayarda 15-20 dk saç kurutma makinesi tutun. Yüksek ayar kullanmayın plastik erir. Ya da güneş saha bir noktada 30-45 dk oturun. Saçınızı ılık suyla masaj yaparak yıkayın. Hafif şampuan ve saç kremiyle devam edin.

  Susam Yağının Saça Ve Cilde Faydaları, Cilde Nasıl Uygulanır? Tıklayınız

  Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır, Kullanılır, Saça Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

  Boyalı Saç Bakımı Suna Dumankaya’dan Maske Tarifleri Tıklayınız

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here